Organization

Nordic City Network består av 15 medlemsstäder. Ordförande sammankallar nätverkets medlemmar via Medlemsforum, som beslutar om nätverkets inriktning och fokusområden för verksamheten. Sekretariatet är placerat i Malmö och verksamheten leds av direktören. Sekretariatet ansvarar för medlemsskap, events, kommunikation samt olika samarbeten och projekt med andra organisationer. Som ett stöd till NCN finns ett Advisory Board med en mix av nordiska personer som bidrar med expertis och omvärldspaning utifrån sina erfarenheter och roller.

Secretariat

Sekretariatet är placerat i Malmö och verksamheten leds av direktören. Sekretariatet ansvarar för medlemsskap, events, kommunikation samt olika samarbeten och projekt med andra organisationer.

Marcus Horning

Ordförande för NCN

Sammankallar nätverkets medlemmar via Medlemsforum och möten med Advisory Board. Stadsbyggnadsdirektör i Malmö stad.

marcus.horning@malmo.se +46 40 34 24 50

Thomas Brunk

Direktör för sekretariatet

Leder sekretariatets verksamhet, budget och utveckling på 30%. Strateg för omvärldsrelationer och samverkansprocesser på Stadsbyggnadskontoret, Malmö stad

thomas.brunk@malmo.se +46 40 34 24 05

Tyke Tykesson

Projektledare på sekretariatet

Projektledare för b.la. Nordic City Stories på 20%. Arkitekt med ansvar för bostadsförsörjningsarbetet på Stadsbyggnadskontoret, Malmö stad.

tyke.tykesson@malmo.se +46 40 34 23 78

Sofie Holmquist

Administrativ assistent på sekretariatet.

Administrativ assistent, Stadsbyggnadskontoret, Malmö stad

sofie.holmquist@malmo.se +46 40 34 24 60

Jerry Lanka

Projektassistent på sekretariatet

Praktikant på Stadsbyggnadskontoret, Malmö stad

jerry.lanka@malmo.se

Henrik Poulsen

Extern projektledare

Leder projektet "Urbane virksomheder og urban innovation" med finansiering fra Rambøll-fonden.

hauspoul@hotmail.com +45 27 13 20 04

Advisory Board

Som ett stöd till NCN finns ett Advisory Board med en mix av nordiska personer som bidrar med expertis och omvärldspaning utifrån sina erfarenheter och roller.

Louise Vogel Kielgast

Medlem av Advisory Board

Associate på Gehl Architects. Projektstöd till sekretariatet och Nordic City Stories.

louisek@gehlarchitects.dk +45 40 84 11 97

Christer Larsson

Medlem av Advisory Board

Adj. professor på Arkitektskolan, Lunds universitet & senior rådgivare till Global Utmaning. F.d. stadsbyggnadsdirektör i Malmö stad.

christer.larsson@malmo.se +46 40 34 22 98

Moa Tunström

Medlem av Advisory Board

Senior research fellow på Nordregio. Specialiserad på stadsplanering och -utveckling, samt det sociala perspektivet i hållbarhetsarbete.

moa.tunstrom@nordregio.org +46 8 46 35 417

Uffe Steiner Jensen

Medlem av Advisory Board

Formand for Sager der Samler og tidligere borgmester i Fredericia.

uffesteinerjensen@gmail.com +45 40 28 09 70

Helena Klintström

Medlem av Advisory Board

Ansvarig hållbar stadsutveckling på WSP & medlem i Rådet för Agenda 2030, Stockholms stad.

Helena.klintstrom@wsp.com +46 10 722 85 81

Cities

Vill du komma i kontakt med någon av Nordic City Networks medlemsstäder? Nedan hittar du kontaktuppgifter till städernas representanter.

Erik Møller

Planlægger, By-og Landskabsforvaltningen
erik.moeller@aalborg.dk +45 99 31 22 16

Peder Baltzer

Stadsarkitekt, By- og Landskabsforvaltningen
peder.baltzer@aalborg.dk +45 99 31 22 00

Erik Jespersen

Direktør Teknik & Miljø, Sekretariatet-Staben
erje@esbjergkommune.dk +45 25 70 23 52

Ole Beck Andersen

Leder af Kommuneplan & Klima, Teknik & Miljø
oba@esbjergkommune.dk +45 76 16 10 34

Mats Hällnäs

Utvecklingschef Utvecklingsenheten stadsbyggnadsförv.
mats.hallnas@eskilstuna.se +46 16 71 01 178 / +46 70 673 43 84

Pernilla Lindström

Översiktsplanerare Utvecklingsenheten stadsbyggnadsförv.
pernilla.lindstrom@eskilstuna.se +46 16 710 25 04

Tabita Nyby

Teamleder, Plan & Udvikling
tabita.nyby@fredericia.dk +45 72 10 76 29

Susanne Lykkegaard Ryding

Konsulent, Strategisk Planlægning
Susanne.ryding@fredericia.dk +45 50 84 66 56

Thomas Leerberg

Chef i Teknik og Miljø med ansvar for Plan
Thomas.Leerberg@holstebro.dk +45 20 96 64 80

Ole Stilling

Direktør for By- og Ejendomsudvikling, Teknik og Miljø
ols@horsholm.dk +45 20 32 15 22

Grethe Salvesvold

Kommunaldirektør teknisk sektor
gresalv@skedsmo.kommune.no + 47 48 08 88 28

Christina Lagneby

Översiktsplanerare, Plankontoret
christina.lagneby@linkoping.se +46 13 20 63 56

Julia Appelgren

Översiktsplanerare, Plankontoret
Julia.appelgren@linkoping.se +46 13 20 67 22

Cecilia Hansson

Översiktsplanechef, stadsbyggnadskontoret
cecilia.hansson@lund.se +46 46 35 58 05

Asterios Tolikas

Arkitekt, Stadsbyggnadskontoret
asterios.tolikas@malmo.se +46 40 34 24 03

Philip Tanimura

Översiktsplanerare, Stadsbyggnadskontoret
philip.tanimura@malmo.se +46 40 34 22 70

Karin Milles Beier

Stadsarkitekt, stadsbyggnadskontoret
karin.milles.beier@norrkoping.se +46 11 15 13 02

Linda Apelgren

Planarkitekt, stadsbyggnadskontoret
linda.apelgren@norrkoping.se +46 11 15 13 16

Øystein Ask

Arkitekt Byplankontoret
oystein.ask@trondheim.kommune.no +47 92 80 93 69

Turid Helle

Strategisk kommunikasjon, Rådmannens fagstab
turid.helle@trondheim.kommune.no +47 92 48 23 21

Malin Lagervall

Planeringschef
malin.lagervall@umea.se +46 90 16 14 38

PERNILLA HELMERSSON

SAMHÄLLSPLANERARE
pernilla.helmersson@umea.se +46 90 16 11 95

Maria Backman

Utvecklingschef internationella ärenden, Stadsutvecklingen
maria.backman@vaasa.fi +358 40 554 19 00

Susanna Slotte-Kock

Utvecklingsdirektör, Stadsutvecklingen
susanna.slotte-kock@vaasa.fi +358 6 325 40 20 / +358 40 685 11 87

Tomas Persson

Biträdande stadsbyggnadsdirektör
tomas.persson@vasteras.se +46 21 39 25 74

Camilla Goliath

Samhällsbyggnadsstrateg
camilla.goliath@vasteras.se +46 21 39 16 41